تاریخچه شکل‌گیری مؤسسه پنتون

پنتون به عنوان مرجعی است که نقشه راه و برنامه سال بسیاری از فعالان حوزه مد را نمایان می‌کند. طراحان لباس، طراحان دکوراسیون، تولیدکنندگان، واردکنندگان و حتی خریداران بسیاری هستند که تحت تأثیر رنگ‌های معرفی شده از طرف پنتون، تصمیم‌گیری می‌کنند. از آنجایی که اطلاع پیدا کردن از چگونگی شکل‌گیری پنتون برای کاربران رنگ و افراد رنگی رنگی می‌تواند جالب و قابل‌توجه باشد، در ادامه قصد داریم در مورد مؤسس پنتون و تاریخچه آن توضیح بدهیم.

شیمیدان زبان ساز


لارنس هربت (Lawrence Herbert)، نیروی خلاق به وجود آورنده سیستم رنگ پنتون است و در حال حاضر به‌عنوان رئیس و مدیر اجرایی انستیتو رنگ پنتون در حال فعالیت است. شرکت برتر استانداردهای رنگ در جهان که رنگ سال و رنگ‌بندی‌های فصلی را تعیین می‌کند.  استانداردی که برای ارتباطات جهانی رنگ در چاپ، نشر، بسته‌بندی، نقاشی، صنعت رنگ‌سازی، کامپیوتر، فیلم، ویدئو، منسوجات و صنایع مد کاربرد دارد و باعث به وجود آمدن زبان مشترک رنگ در میان مردم در همه‌جای جهان شده است.
فرض کنید در حال صحبت کردن در مورد رنگ‌ها هستیم. زمانی که کلمه آبی گفته می‌شود دقیقاً منظورمان کدام آبی است؟ منظور گوینده چیست و برداشت شنونده کدام است؟ تا زمانی که هربت با دانش خود و اطلاعاتی که در مورد شیمی و رنگ داشت اقدام به استاندارسازی رنگ‌ها نکرده بود این سوءتفاهم‌ها طبیعی بود ولی امروز به‌راحتی می‌توانیم با به زبان آوردن نام رنگ‌ها منظور دقیق خود را منتقل کنیم و مطمئن باشیم که منظور دیگران را به‌خوبی متوجه شده‌ایم. اگر امروز رنگ‌ها دارای کد مشخص هستند و در آزمایشگاه‌ها، نرم‌افزارها، چاپگرها و … قابل تعریف هستند، همه به خاطر زحمات هربرت است.

سال ۱۹۶۳ آغاز استانداردسازی رنگ‌ها

 


سال ۱۹۶۳ برای رنگ بازها زمان مهمی است، در این زمان لارنس هربرت بعد از تحصیل در رشته شیمی، یک سیستم برای استاندارد کردن رنگ‌ها، بنا نهاد. به هر رنگ، عددی اختصاص داده ‌شد و دیگر قضاوت متغیر مردم، باعث نمی‌شد که رنگی با رنگ دیگر اشتباه گرفته شود. به این ترتیب، همه می‌توانستند به صورت دقیق‌تری در مورد رنگ‌ها با یکدیگر تبادل‌نظر داشته باشند.

پنتون معرف همه رنگ‌ها


بعد از استانداردسازی و مشخص کردن کد رنگ‌ها، فعالیت‌های لارنس به‌زودی در همه‌جا پخش شد و همه از خدمات او به‌خوبی استقبال کردند و دیگر زمان تأسیس شرکتی بود تا بتوان این استانداردها را به‌راحتی به همه در هر جای دنیا معرفی کرد. در این زمان بود که آقای لارنس شرکتی با نام پنتون تأسیس کرد. دلیل انتخاب این اسم معنی آن است که مشخصاً سیاست و هدف لارنس را بازگو می‌کند. «تون» به معنی رنگ و «پن» به معنی همه که ترکیبی خوبی برای معرفی «همه رنگ‌ها» را ایجاد کرده است و نامی مناسب برای موسسه‌ای است که همه رنگ‌ها را معرفی می‌کند و استاندارد رنگ را به وجود آورده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.